CCA Achievements

CCAs Accolades/Achievements
Uniformed Groups
Scouts Chief Commissioner's Award 2021:

  • Aisha Aliah Binte Akbar Ali (4T1)
  • Chin Jiaqi (4E4)
  • Eric Lim Jing Rui (4E3)
  • Grace Gan Jia En (4N2)
  • How Yan Lin Raelyn (4E4)
  • Muhammad Hakim Bin Saipe (4E4)
  • Sim Jing Chong Gavin (4E2)
  • Teo Zhi En (4E3)

Chief Commissioner's Award 2020:

  • Ng Jia Qi (4E1)
  • Doreen Tham Jing Shi (4E2)
  • Oon Yu Ning (4E2)
  • Poh Yawen (4E2)
  • Gladys Chua Enqi (4E4)
  • Leung Yun Xi (4E4)
  • Juan Gabriel Miranda Pacheco (4E4)
  • Lai Jia Jun (4N1)
  • Lim Pei Ying (4N2)
  • Ong Shi Xuan (4N2)

North Area Cooking Photography Competition 2020

  • Praveer S (2E4) - Bronze
  • See Kaixun, Ignatius (4T1) - Silver

2019: Frank Cooper Sands Award - Gold

NCC (Air) Unit Recognition Award 2019 - Accomplishment
NPCC Unit Overall Proficiency Award (UOPA) 2021 - Silver

SPF Award - Station Inspector Tan Jun Qi (4E4)

Unit Overall Proficiency Award (UOPA) 2019 - Silver

SPF Award - Station Inspector Muhammad Amirul Ezany (4N1)

Red Cross Red Cross Youth Disaster Risk Reduction Championship (DRRC) 2021 - Gold
- Naily Najia Putri Shahrudin (Team Leader)
- Goh Zhen Rui Jorell
-
Ambassadors of Blood Donation Competition (ABC) 2021
- Chan Suen Hei Elizabeth (Silver)
- Reagan Tay Hao Yu (Bronze)
-

Service Learning Module – Top 3 Most Creative and Innovative Solutions
-

Excellent Unit Award 2019 - Gold
-

Trailblazer 2020
- Lim Shu Qi (4E4) - Finalist
- Yap Hwee Leng (4E4) - Certificate of Participation
-

First-aid Competition (Awareness Category) 2020 - Bronze
- Charlotte Thean (2N2)
- Elizabeth Chan (2E4)
- Naily Najia (2E4)
- Jorell Goh (2E1)
- Carrie Lee (2E4)
-

Disaster Risk Reduction Championship 2020 - Bronze
- Richmond Tang Nai Weng (3E3) - Team Leader
- Goh Ting Hui, Sherlyn (3E3)
- Bernice Low En Qi (3E3)
-

Ambassadors of Blood Donation Competition 2020 - Bronze
- Chow Shao Yang (3E3)

Performing Arts
Dance Singapore Youth Festival Arts Presentation 2021 (Malay Dance Category) - Certificate of Accomplishment

Singapore Youth Festival Arts Presentation 2021 (International Dance Category) - Certificate of Distinction

Drama Club Singapore Youth Festival 2021 - Commendation

Human Values Drama Festival 2020 (HVDF 2020) – Consolation Prize for Script (Joint 3rd place with 2 other schools)

  • Comic Speech (Lower Sec Category)
    - Aaliyah Maisarah Bte Mustafa Kamal (1E3) – 3rd
    -
  • Comic Monologue (Upper Sec Category)
    - Santos Ena Lhuz Co (2N2) – 1st
    -
  • Comic Duologue (Upper Sec)
    - Nur Natra Shyuhadah Bte Yazid & Siti Rahimah Bte    Zulfiki (3T1) - 5th
Drums Ensemble Chingay Champion of the Year Award
Concert Band Singapore Youth Festival (Arts Presentation) - 2021 - Certificate of Accomplishment
Handbells Ensemble Singapore Youth Festival (Arts Presentation) - 2021 - Certificate of Accomplishment
Clubs & Societies
Eco Club One Less Plastic Campaign PET Bottles Collection Contest 2020 - 1st Prize
Library Club NLB SURE Prove It! Contest 2021 - Top 10

Historical Scene Investigation Challenge 2020 – Bronze

  • Annicia Ong Li Qi (1N1)
  • Lucas Leong Hong Kit (2E4)
  • Chua Jun Jie (2N2)
  • Chua Shi Yu (2N2)
Art Club Singapore Youth Festival 2020 - Artist and Technology: The Online Art Exhibition

  • Amber Yeap Hui En (4E2)
  • Chin Yong Jun (4E3)
  • Ho Jia Zhi (4E3)
  • Nur Batrisyia Bte Azman (4E4)
  • Joshua Nai Yee Le (4E4)
  • How Yu Hung Rachel (4T1)
  • Princess Lydia Olanrewaju Aluko (4T1)
  • Tan Wei Lin Juliana (4T1)

Live On Design Competition 2020  - 3rd Prize

  • Jocelyn Quek (2E2)